Quantcast
skip navigation

Girls' and boys' 2019 soccer schedules posted

By Ricky Campbell, SportsEngine, 08/12/19, 8:30AM CDT

Share

The new season begins Aug. 22 with a full slate of action featuring over 120 games.

Mahtomedi's girls' soccer team, which has won back-to-back Class 1A state championships, opens its season on Aug. 23 with a trip to Rochester Mayo. Photo by Cheryl Myers, SportsEngine

Mahtomedi's girls' soccer team, which has won back-to-back Class 1A state championships, opens its season on Aug. 23 with a trip to Rochester Mayo. Photo by Cheryl Myers, SportsEngine

The new soccer season opens next week with a slate of 124 total girls' and boys' soccer games scheduled for Aug. 22.

For back-to-back Class 1A girls' state champion Mahtomedi, a title defense begins on Aug. 23. The Zephyrs, who claimed both of their championship wins over Orono, open their season with a trip to Rochester: A Friday night game at Mayo and a Saturday morning contest against Century.

The Zephyrs made the same trip to start last season, storming past both schools, 8-0 and 6-1, respectively. Mahtomedi begins Metro East Conference play on Sept. 10 against South St. Paul.

Last year, Orono's girls finished one point behind first place Waconia and three points better than Holy Family Catholic in the competitive Wright County Conference standings. But before the Spartans get deep into conference play this season, they'll have a Sept. 3 date against Monticello, which has faced Orono in the past two Class 1A, Section 6 championship games.

Before winning the 2018 girls' Class 2A championship, Minnetonka stumbled through a challenging slate of conference games and finished 3-4-1, giving the Skippers a fourth-place finish in the then five-team Lake Conference standings (this year the Lake expands to seven teams, with Buffalo and St. Michael-Albertville joining the fold). The league's regular-season crown went to Wayzata, which beat the Skippers twice — 4-0 and 2-0 — until Nov. 2, when Minnetonka stunned the Trojans 1-0 in the state tournament final. The rivals play on Sept. 7 at Minnetonka and on Sept. 24 at Wayzata.

In boys' soccer, Class 2A state champion Stillwater faces Eastview, which finished last season runner-up in the South Suburban Conference standings, on the first night of action on Aug. 22. Duluth East, meanwhile, will have a chance to avenge its 2018 Class 2A state championship loss on Sept. 14, when the Greyhounds travel to Stillwater for a 7 p.m. tilt. 

Blake, the 2018 boys' Class 1A champion, kicks off its 2019 campaign against Fridley on Aug. 22. The Bears, who finished second in the Independent Metro Athletic Conference standings last year, will face reigning conference champion Breck on Sept. 18, then wrap their regular season on Oct. 4 and 5 with big tests against Minneapolis South and St. Thomas Academy, respectively. 

Bemidji, which lost 1-0 to Blake in last year's championship game after completing a perfect Lakes to Prairie Conference campaign, begins conference play out of the gate by hosting Walker-Hackensack-Akeley on opening day before facing Class 1A, Section 8 foe St. Cloud Cathedral on Aug. 24. The past two seasons, Bemidji needed to go through St. Cloud Cathedral and Sartell-St. Stephen — a matchup scheduled for Sept. 28 — to advance to the state tournament.

Click here for the full boys' schedule and here for the girls' schedule to see all the upcoming games this season. You can also use the search box in the top right corner of the page, and select "Team Finder" to look at the schedule for a specific team.

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportsengine.com.

Soccer Hub Headlines

Tag(s): Boys'  Boys' MSHSL  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  Mankato Loyola  Marshall   New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Granite Ridge  Becker  Little Falls  Melrose  Minnewaska  St. Cloud Cathedral  St. John's Prep  Zimmerman  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Kasson-Mantorville  Lake City  PIZM  Rochester Lourdes  Stewartville  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Central Minnesota Christian  Duluth East  Mesabi East  Faith Christian  First Baptist  Grand Rapids  Hibbing/Chisholm  Higher Ground  Jordan  Metro United  Minnetonka Christian  Moorhead  Mountain Lake Christian  Schaeffer Academy  Southwest Minnesota Christian  Lake Region Christian  TrekNorth  Lincoln International  Triton/Kenyon-Wanamingo  Two Harbors  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet-Esko-Carlton  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Lakes to Prairie  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Pelican Rapids  Hillcrest Lutheran  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Henry  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Wellstone International  MCAA  Heritage Christian  Legacy Christian  Maranatha  New Life Academy  PACT  St. Croix Prep  Trinity  Spectrum  Southwest Christian  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Prairie Seeds  Hmong Academy  Nova Classical  Cristo Rey Jesuit  Eagle Ridge Academy  Metro College Prep  Mayer Lutheran  Liberty Classical  Hope Academy  Learning for Leadership  Twin Cities Academy  Avail Academy  Community of Peace  Chesterton Academy  Sciences & Agriculture  United Christian  Groves Academy  North Lakes  Shattuck-St. Mary's  St. Paul Prep  Hiawatha Collegiate  Three Rivers  Caledonia  Dover-Eyota  La Crescent-Hokah  Plainview-Elgin-Millville  St. Charles  Winona Cotter  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Croix Lutheran  St. Anthony  Wright County  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Mound Westonka  New Prague  Orono  Rockford/HLWW  Waconia  Girls' MSHSL  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  Marshall  New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Mankato Loyola  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Granite Ridge  Becker  Little Falls  Melrose  St. Cloud Cathedral  St. John's Prep  Zimmerman  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Kasson-Mantorville  Lake City  Pine Island/Zumbrota-Mazeppa  Rochester Lourdes  Stewartville  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Duluth East  Esko  Mesabi East Area  Grand Rapids  Hibbing/Chisholm  Moorhead  Two Harbors  Jordan  Wellstone/FAIR/Heritage  Lincoln International/HG/CP  Brooklyn Center  Mounds Park Academy  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet-Carlton  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Lakes to Prairie  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Walker-Hackensack-Akeley  West Ottertail United  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry  MCAA  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Maranatha/West Lutheran  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Farmington  Shakopee  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt/OWL  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Twin Cities Academy  Chesterton Academy  Cristo Rey Jesuit  Hiawatha Collegiate  Hmong Academy  Hope Academy  International School  Learning for Leadership  Mayer Lutheran  Metro College Prep  North Lakes  Nova Classical  Prairie Seeds  Schaeffer Academy  St. Paul Preparatory  Sciences & Agriculture  Liberty Classical  Three Rivers  Caledonia  Dover-Eyota  La Crescent-Hokah  Plainview-Elgin-Millville  St. Charles  Winona Cotter  Tri-Metro  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Wright County  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Mound Westonka  New Prague  Orono  Rockford  Waconia  Watertown-Mayer  Tri-City United  Tri-City United   West Lutheran  Pelican Rapids  Lakes International Language A  Skyline  Skyline  Venture Academy  Minnesota Transitions  EMAC  EMAC  Hillcrest Lutheran