Quantcast
skip navigation

2017 girls' all-state teams unveiled

By SportsEngine staff, 10/30/17, 12:30PM CDT

Share

See who was selected for this year's squads.

The Minnesota State High School Soccer Coaches Association selects the top 48 players in each gender and class for the All-State teams, according to the group's website. Players are nominated by coaches, and all-state selection committees vote to determine which players make the First and Second teams. All teams include 22 field players and two goalkeepers. The selection committees also select the Mr. and Ms. Minnesota Soccer award winners, with the honors presented at a banquet prior to state tournament quarterfinal games. 

All-state teams

Class 2a first team

First Name Last Name Position Grade School
Lola Baldwin 10 Midfielder Minneapolis Southwest
Erin Becker 12 Attacker Andover
Sophia Boman 10 Midfielder Edina
Elle Conlin 12 Midfielder Mounds View
Charlotte Devaughn 12 Defender Minneapolis Washburn
Lavin Douglass 11 Attacker Hopkins
Mari Ferrer-Lugo 12 Defender Minnetonka
Loli Fidler 12 Goalkeeper Edina
Lily Gilbertson 11 Midfielder Wayzata
Meredith Haakenson 12 Midfielder Maple Grove
Maya Hansen 11 Attacker Burnsville
Hannah Heinemann 12 Midfielder Minneapolis Washburn
Marissa Kalkar 12 Attacker Wayzata
Kelsey Kallio 10 Attacker Andover
Morgan Keirstead 12 Midfielder Burnsville
Elizabeth (Ellie) Kent 11 Midfielder St. Louis Park
LJ (Lauren) Kolodge 11 Defender Maple Grove
Cassidy Lehrke 12 Keeper Rogers
Claire Odmark 11 Attacker White Bear Lake
Megan Plaschko 11 Goalkeeper Eagan
Lydia Ruppert 12 Midfielder Minneapolis Washburn
Megan Shock 12 Defender Centennial
Haley Steel 12 Midfielder Lakeville North
Kayla Vrieze 12 Attacker Eagan

Class 2A second team

First Name Last Name Position Grade School
Ana Aguado 12 Goalkeeper Robbinsdale Armstrong
Sophie Amundson 12 Midfielder Owatonna
Kayla Anderson 10 Attacker White Bear Lake
Hannah Beech 12 Midfielder Stillwater
Bianca Biffert 12 Attacker Lakeville South
Maria Boman 12 Midfielder Edina
Riley Brackin 11 Attacker Minnetonka
Molly Busch 12 Attacker Eagan
Molly Conners 12 Defender Stillwater
Megan Dahl 12 Midfielder Rosemount
Sunniva Dunagan 12 Midfielder St. Paul Central
Natalie Engel 12 Defender Burnsville
Anna Erickson 12 Attacker Minnetonka
Alli Jenkins 12 Midfielder Andover
Hailey Landrus 12 Defender Anoka
Alexandra Lotts 11 Attacker Champlin Park
Nadia Lowery 12 Attacker Rochester John Marshall
Megan Malecha 11 Defender Wayzata
Ashley Manderfeld 10 Defender Edina
Chloe Olson 9 Goalkeeper Minneapolis South
Mia Omar 11 Midfielder Maple Grove
Erika Townley 11 Midfielder White Bear Lake
Linnea Yacovella 11 Midfielder East Ridge
Ava Zoschke 11 Midfielder Blaine

Class 1A First team

First Name Last Name Position Grade School
Ansley Atkinson 12 Midfielder DeLaSalle
McKenna Buisman 12 Attacker Mankato West
SAM BURKE 12 Goalkeeper Visitation
Sofia Campbell 12 Attacker Nova Classical Academy
Alana Dressely 12 Defender Hill-Murray
Abi Frandsen 10 Attacker Monticello
Leah Goehring 12 Midfielder Orono
MaKayla Griffin 12 Midfielder Kasson-Mantorville
KK Haug 11 Defender Blake
Sarah Johnston 11 Attacker Orono
Kendra Kelley 11 Attacker Cloquet
Olivia Lagos 9 Attacker St. Paul Academy
Taylor Lange 12 Attacker Waconia
Megan Lisowy 10 Goalkeeper Mahtomedi
Peyton Nelson 12 Defender Mahtomedi
Kit Piper-Hauswirth 10 Attacker Holy Angels
Katherine Schindler 10 Midfielder Hill-Murray
Taylie Scott 11 Defender Heritage Christian Academy
Lexi Serreyn 12 Midfielder Totino-Grace
Madison Stoks 12 Defender Benilde-St. Margaret's
Brenda Vargas 11 Attacker Cristo Rey Jesuit
Roxy Veldman 12 Attacker South Saint Paul
Jennifer Vetter 12 Attacker Mankato East
Brooke Walters 11 Midfielder Sartell-St. Stephen

Class 1A second team

First Name Last Name Position Grade School
Sara Bakke 12 Midfielder Minnehaha Academy
Devin Breeggemann 12 Midfielder Waconia
Jade Einertson 11 Defender Rochester Lourdes
Ashley Gustavson 11 Attacker Mankato West
Hayley Hoffmann 12 Attacker St. Paul Academy
Amanda Iverson 9 Attacker La Crescent
KATHERINE JONES 10 Attacker Visitation
Sadie Koltes 10 Midfielder Orono
Taylor Kreitinger 11 Midfielder Byron
Rachel Leonard 11 Goalkeeper Northfield
Melina Lobitz 12 Goalkeeper Mankato West
Kaitlyn MacBean 10 Midfielder Breck
Sara McClanahan 12 Midfielder Blake
Melanie Miller 12 Midfielder St. Croix Lutheran
Lizzy Minnerath 12 Defender Sartell-St. Stephen
Lily Mullinix 12 Attacker Minnehaha Academy
Clara Noack 12 Midfielder Northfield
Grace Padelford 11 Midfielder Mahtomedi
Catherine Putzier 12 Midfielder Trinity School at River Ridge
Olivia Rhone 11 Midfielder Dover-Eyota
Vivian Shinall 12 Attacker Benilde-St. Margaret's
Jessica Timpane 11 Midfielder St. Cloud Apollo
Shar Too 10 Attacker St. Paul Como Park
Claire Van der Heide 12 Midfielder Benilde-St. Margaret's

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Girls' MSHSL  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Mankato Loyola  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Granite Ridge  Becker  Little Falls  Melrose  St. Cloud Cathedral  St. John's Prep  Zimmerman  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Kasson-Mantorville  Lake City  Pine Island/Zumbrota-Mazeppa  Rochester Lourdes  Stewartville  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Duluth East  Esko  Mesabi East Area  Grand Rapids  Hibbing  Mayer Lutheran  Moorhead  Two Harbors  Jordan  Lincoln International  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Lakes to Prairie  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Walker-Hackensack-Akeley  West Ottertail United  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry/North/FAIR  Minnesota Christian  Heritage Christian  Legacy Christian  Maranatha/West Lutheran  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Spectrum  St. Croix Prep  Trinity  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Farmington  Shakopee  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  TCAC  Brooklyn Center  Cristo Rey Jesuit  International School  North Lakes  Nova Classical  Prairie Seeds  Schaeffer Academy  Chesterton Academy  Hope Academy  Three Rivers  Caledonia  Dover-Eyota  Plainview-Elgin-Millville  St. Charles  Winona Cotter  La Crescent  Tri-Metro  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Croix Lutheran  Visitation  Wright County  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Mound Westonka  New Prague  Orono  Waconia  Watertown-Mayer  Rockford  Hiawatha Collegiate  Hmong Academy  St. Anthony