Quantcast
skip navigation

2017 boys' all-state teams unveiled

10/30/2017, 12:30pm CDT
By SportsEngine staff

See who was selected for this year's squads.

The Minnesota State High School Soccer Coaches Association selects the top 48 players in each gender and class for the All-State teams, according to the group's website. Players are nominated by coaches, and all-state selection committees vote to determine which players make the First and Second teams. All teams include 22 field players and two goalkeepers. The selection committees also select the Mr. and Ms. Minnesota Soccer award winners, with the honors presented at a banquet prior to state tournament quarterfinal games. 

All-state teams

Class 2a first team

First Name Last Name Position Grade School
Zack Aday-Nicholson Attacker 12 Eastview
Hussein Al Tameemi Attacker 12 Spring Lake Park
Loren Altman Attacker 11 White Bear Lake
Alan Analco-Garcia Midfielder 12 Eden Prairie
Cody Barrett Goalkeeper 12 Roseville
Zach Berg Goalkeeper 12 Farmington
Liam Claton Midfielder 12 Rochester Mayo
Darley Florvil Attacker 10 Minneapolis Washburn
Nolan Friday Midfielder 12 Duluth East
Drew Galinson Defender 12 Wayzata
Jack Gleckler Defender 11 Maple Grove
Michael Hoberg Attacker 12 Blaine
Aaron Johnson Midfielder 12 Lakeville North High School
Jonas Kazlauskas Midfielder 12 Roseville
Lorence Kurth Attacker 12 Chanhassen
Matt Lindberg Attacker 12 Edina
Blake Perry Attacker 12 Anoka
Spencer Scott Attacker 11 Stillwater
Kenlove Solon Attacker 12 North St. Paul
Grant Tostenrud Midfielder 12 East Ridge
Patrick Weah Attacker 10 Wayzata
Daniel Wee Attacker 12 Prior Lake
Logan Weller Attacker 12 Prior Lake
Cooper Wells Midfielder 12 Minneapolis Washburn

Class 2A second team

First Name Last Name Position Grade School
Nate Casas Attacker 12 East Ridge
Jameson Charles Midfielder 10 Minneapolis Washburn
Marco Corona Midfielder 12 Spring Lake Park
Ethan Derks Goalkeeper 12 Prior Lake
Tyus Edmond Defender 12 Rosemount
Carlos Gbamy Attacker 12 Blaine
Ryley Glynn Defender 12 Owatonna
Jack Hays Midfielder 12 Woodbury
Logan Huber Defender 11 Stillwater
Fadel Kabore Attacker 12 Champlin Park
Hassan Kamara Goalkeeper 12 Park Center
Cade Keesling Midfielder 11 Woodbury
Jordan Kennedy Defender 12 Eastview
Till Konczak Midfielder 12 Mounds View
Zinedine Kroeten Midfielder 11 St. Louis Park
Neython Lec Streitz Defender 11 Bloomington Kennedy
Fred LeClair Keeper 12 Stillwater
Max Marron Attacker 12 St. Michael- Albertville
Carlos Momsen Attacker 10 Irondale
Gael Ntambwe Attacker 12 Coon Rapids
Ramzi Ouro-Akondo Defender 9 Minneapolis Southwest
Sergio Rivas Midfielder 11 Minnetonka
Edgar Waldusky Defender 12 St.Cloud Tech
Erik Williams Midfielder 12 Wayzata

Class 1A First team

First Name Last Name Position Grade School
Jackson Arms Attacker 12 Holy Angels
Christian Babo Midfielder 12 Orono
Donovan Buss Attacker 11 Rochester Lourdes
Zach Conklin Defender 12 Cloquet-Esko-Carlton
Helio De La Torre Attacker 11 Mahtomedi
Me Dow Midfielder 12 St. Paul Humboldt
Herbert Endeley Attacker 11 Totino-Grace
Haluk Ercan-Fang Attacker 11 Blake
Matthew Gellerman Goalkeeper 12 South St. Paul
Alex Giles Midfielder 12 Columbia Heights
Nils Gulbranson Attacker 12 Chisago Lakes
Joar Haavik Attacker 11 Hillcrest Lutheran Academy
Eric Lagos Attacker 11 St. Paul Academy & Summit School
Santi Lambert Midfielder 12 Benilde-St. Margaret's
Chris Lucas-Chavez Midfielder 12 Rockford
Gerson Maldonado Garcia Defender 12 Willmar
Collin Matzoll Midfielder 12 Totino-Grace
Jake Minkkinen Midfielder 12 St. Cloud Cathedral
Guy Mohs Attacker 12 Orono
Kevin Ortiz Midfielder 11 Austin
Noah Senn Midfielder 12 St. Croix Preparatory Academy
Eric Smits Midfielder 11 Breck
Pujan Thapa Goalkeeper 11 St. Paul Washington
Chameng Xiong Midfielder 12 St. Paul Harding

Class 1A second team

First Name Last Name Position Grade School
Charly Anzures Attacker 11 Cristo Rey Jesuit
Faisal Baz Attacker 11 Winona Cotter
McRay Drong Midfielder 11 St. Cloud Cathedral
Xander DuMoulin Attacker 12 Southwest Christian
DAVID FRICKEL Midfielder 12 Monticello
Ben Gibson Attacker 12 Duluth Denfeld
Nick Guiang Midfielder 12 Mounds Park Academy
Lance Halberg Midfielder 11 Winona
Silas Hess Midfielder 10 Bemidji
Law Htoo Defender 12 St. Paul Como Park
Cole Knickelbine Defender 12 Benilde-St. Margaret's
Ryan Lenz Attacker 12 Hermantown
Dylan Michaud Midfielder 12 Sartell-St. Stephen
Ekene Mordi Attacker 12 Schaeffer Academy
Ryan Mower Midfielder 12 Chisago Lakes
Finn Muir Midfielder 12 Northfield
Sharmake Nur Attacker 12 Fridley
Lonyjera Okal Attacker 12 Austin
Spencer Overturf Midfielder 12 Orono
Colton Praska Midfielder 11 Rochester Lourdes
Sekou Swaray Attacker 11 St. Paul Harding
Will Taylor Goalkeeper 11 Blake
Adam Taylor Goalkeeper 12 Delano
Troy Tischler Midfielder 12 Hill-Murray

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Featured  Hub Exclusive  Boys' MSHSL  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  Marshall   New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Mankato Loyola  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Granite Ridge  Becker  Little Falls  Melrose  St. Cloud Cathedral  St. John's Prep  Hiawatha Valley  Byron  Kasson-Mantorville  Lake City  PIZM  Rochester Lourdes  Stewartville  Cannon Falls  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Central Minnesota Christian  Duluth East  Mesabi East  Grand Rapids  Hibbing  Jordan  Moorhead  Schaeffer Academy  Southwest Minnesota Christian  Mayer Lutheran  TrekNorth  Minnewaska  Lincoln International  Pelican Rapids  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Lakes to Prairie  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Walker-Hackensack-Akeley  Hillcrest Lutheran  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Wellstone International  Minnesota Christian  Heritage Christian  Legacy Christian  Maranatha/West Lutheran  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  St. Croix Prep  Trinity  Spectrum  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  TCAC  Sciences & Agriculture  Calvin Christian  Charter Stars  Chesterton Academy  Christian Life  Community of Peace  Cristo Rey Jesuit  Groves Academy  Hmong Academy  Hope Academy  International School   Learning for Leadership  Liberty Classical  Metro College Prep  North Lakes  Nova Classical  Prairie Seeds  Shattuck-St. Mary's  St. Paul Prep  Hiawatha Collegiate  Three Rivers  Caledonia  Winona Cotter  La Crescent  St. Charles  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Croix Lutheran  Wright County  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Mound Westonka  New Prague  Orono  Waconia  Rockford  TCAC - Div 1  TCAC - Div 2  TCAC - Div 3  Dover-Eyota  Plainview-Elgin-Millville  Minneapolis Henry  St. Anthony