Quantcast
skip navigation

All-State teams announced

11/10/2016, 4:00pm CST
By Jimmy Gilligan, SportsEngine

The boys Class 2A All-State First-Team is headlined by Juan Louis of Minneapolis Washburn, the 2016 Mr. Soccer award winner for Class 2A. Louis scored 24 goals and 11 assists during the regular season and is one of 18 seniors on the All-State First Team. 

Another first-teamer, Antaniel Claremond, a forward for North St. Paul, scored 36 goals and recorded 16 assists to lead the state in points. He’s one of just five juniors that made the team. 

Brenton Brakke, a forward for Park Center, and Haluk Ercan-Fang of Blake are the lone sophomores to make the All-State First Teams.

Maggie Connors of Visitation is one of the more notable players to make the All-State teams. The senior midfielder led the state with 28 goals this year, and also earned Ms. Soccer honors for Class 1A.

Maren Noble, a Ms. Soccer award finalist and a part of the Class A champion Benilde-St. Margaret’s, also earned Class 1A First Team honors.

Ashley Ebeling was the lone player from Class 2A state champion Centennial to make the All-State First Team. She helped lead the Cougars through an undefeated season by pacing Centennial in goals (18), while also recording 12 assists.

Boys

All-State First Team 

Class 2A

Forwards: Miguel Caravias, Thibault Cuelemans, Antaniel Claremond, Ryan DeBoisKhalid Gelani, Michael Hoberg, Samuel Hoeffel, Juan Louis, Olaf Morkeberg, Avery Weaver.

Midfielders: Patrick Allan, Alan Analco, Alexander Gutenberg, Gladymir (Busquets) Jeudi, Roody Joinvil, Daniel Keller, Shiferaw Williamson.

Defenders: Brenton Brakke, Seif Elfatairy, Makel Mackbee, Tyler Stevens.

Goalkeepers: Jake Peterson, Connor Meany.

Class 1A

Forwards: Avishai Eller, Haluk Ercan-Fang, Leo Spry, Ywa Hay Blu Tha, Jesus Nevarez, Guyvenson Mohs, Jacob Makela, Luke Horton.

Midfielders: Esteban Badillo, Parker Bjorlin, Hugo Castaneda, Logan Davis, Jack Flavin, Abel Gebrekiros, Garrett Opperman, Spencer Overturf, Marc-Arthur Shapiro, Tiernan Talbot.

Defenders: Taw Loe Moo, Peter McHugh, Tyler Johnson

Goalkeepers: Tyler Defor, Quinn Kiernat, Noah Morris

Girls

All-State First Team

Class 2A

Forwards: Ashley Akin, Claire Odmark, Morgan Turner, Kayley Josephs Sarah Doran, Ashley Ebeling, Erin Becker, Carly Czaplewski, Olivia Bruce.

Midfielders: Eva Anderson, Izbel Matchan, Haley Steel, Makenzie Langdok, Sydney Flannery, Meredith Haakenson, Molly Beckman, Addison Clark, Emily Bunnell.

Defenders: Kara Bean, Temi Carda, Charlotte DeVaughn, Jenna Eichten.

Goalkeepers: Emily Brown, Taylor Lock.

Class 1A

Forwards: Kathryn Bond, Lauren Hansen, McKenna Buisman, Maggie Conners, Callie Hoff, Ashlee Olson, Maggie Peterson, Grace Taylor, Brenda Vargas.

Midfielders: Sophie Kendall, Leah Goehring, Ella French, Bria Ferns, Arianna Del Moral, Megan Thompson, Madison Stoks, Maren Noble, Alli McKenna, Danielle Brown.

Defenders: Laura Boyum, Mia Magnotto, KK Haug

Goalkeepers: Madison Lee, Emma Greenfield.

 

 

Tag(s): Featured  Hub Exclusive  Boys' MSHSL  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  Marshall   New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Mankato Loyola  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Academy for Sciences & Agricul  Calvin Christian  Community of Peace  Charter Stars  Hmong Academy  International School   Liberty Classical  North Lakes  Nova Classical  Shattuck-St. Mary's  Hope Academy  Christian Life  Granite Ridge  Becker  Little Falls  St. Cloud Cathedral  St. John's Prep  Hiawatha Valley  Byron  Kasson-Mantorville  Lake City  PIZM  Rochester Lourdes  Stewartville  Cannon Falls  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Central Minnesota Christian  Duluth East  Mesabi East  Grand Rapids  Hibbing  Jordan  Moorhead  Schaeffer Academy  Southwest Minnesota Christian  St. Croix Prep  Mayer Lutheran  Spectrum  Melrose  TrekNorth  Wellstone International  Minnewaska  Lincoln International  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Lakes to Prairie  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Walker-Hackensack-Akeley  West Ottertail United  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Henry/North  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minnesota Christian  Heritage Christian  Legacy Christian  Maranatha/West Lutheran  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Trinity  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Cristo Rey Jesuit  Groves Academy  Learning for Leadership  Metro Schools College Prep  Prairie Seeds  St. Paul Prep  Three Rivers  Caledonia  Plainview-Elgin-Millville/Dove  Winona Cotter  La Crescent  St. Charles  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Croix Lutheran  Wright County  Delano  Holy Family  Hutchinson  Mound Westonka  New Prague  Orono  Waconia  Rockford  Out of State  Fargo Davies (N.D.)  Fargo North (N.D.)  Fargo South (N.D.)  Grand Forks Central (N.D.)  Grand Forks Red River (N.D.)  Jamestown (N.D.)  Mandan (N.D.)  Minot (N.D.)  Sioux Falls Christian (S.D.)  Shanley (N.D.)  Sioux Falls Lincoln (S.D.)  West Fargo (N.D.)  Mitchell Christian (S.D.)  Reavis (I.L.)  Freeman Academy (S.D.)  James Valley Christian (S.D.)  Girls' MSHSL  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Fairmont  New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Mankato Loyola  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Willmar  Hope Academy  International School  North Lakes  Nova Classical  Granite Ridge  Becker  Little Falls  St. Cloud Cathedral  St. John's Prep  Zimmerman  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Kasson-Mantorville  Lake City  Pine Island/Zumbrota-Mazeppa  Rochester Lourdes  Stewartville  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Duluth East  Esko  Mesabi East  Grand Rapids  Hibbing  Mayer Lutheran  Moorhead  Spectrum  St. Croix Prep  Two Harbors  Jordan  Melrose  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Lakes to Prairie  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Walker-Hackensack-Akeley  West Ottertail United  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minneapolis Henry/North/FAIR  Minnesota Christian  Bethany Academy  Heritage Christian  Legacy Christian  Maranatha/West Lutheran  New Life Academy  PACT  Southwest Christian  Trinity  Mississippi 8  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Monticello  North Branch  Princeton  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Spring Lake Park  Totino-Grace  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Farmington  Shakopee  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  Brooklyn Center  Cristo Rey Jesuit  Prairie Seeds  Schaeffer Academy  St. Paul Preparatory  Three Rivers  Caledonia  Dover-Eyota  Plainview-Elgin-Millville  St. Charles  Winona Cotter  La Crescent  Tri-Metro  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Croix Lutheran  Visitation  Wright County  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Mound Westonka  New Prague  Orono  Waconia  Watertown-Mayer  Rockford  Out of State  Sioux Falls Lincoln (S.D.)  Sioux Falls Christian (S.D.)  Fargo North (N.D.)  Fargo South (N.D.)  TCAC  TCAC  Charter Stars  Pelican Rapids  Metro SCP  Chesterton  Chesterton Academy  Class 2A  Class 1A  Section 1AA  Section 2AA  Section 3AA  Section 5AA  Section 6AA  Section 7AA  Section 8AA  Section 1A  Section 2A  Section 3A  Section 4A  Section 5A  Section 6A  Section 7A  Section 8A  Class 2A  Class 1A  Section 1AA  Section 2AA  Section 3AA  Section 4AA  Section 5AA  Section 6AA  Section 7AA  Section 8AA  Section 1A  Section 2A  Section 3A  Section 4A  Section 5A  Section 6A  Section 7A  Section 8A  Section 4AA  Hiawatha  Class 2A  Class 2A  Class 1A  Class 1A  Class 2A  Class 1A  Class 2A  Class 1A